Promatranje ptica na ušću Neretve

U subotu, dana 5. listopada 2013. učenici naše škole Marija Parmać, Klaudia Vlatković, Filip Jelčić i Andrija Medak zajedno s učiteljicama iz biologije i kemije Vesnom Pavlović i Jelenom Šutić sudjelovali su u aktivnostima prebrojavanja i promatranja ptica na ušću Neretve.

Program je dio manifestacije "Dani Dragutina Rucnera" koja se održala u Pločama 4. i 5. listopada u organizaciji Dubrovačko-neretvanske županije kao spomen na poznatog ornitologa koji je svoj stručni i znanstveni rad posvetio istraživanjima ptica na području delte Neretve. Utemeljitelj je Ornitološke zbirke u Metkoviću koja je za javnost otvorena 1952. godine i koja se do danas očuvala u originalnom postavu. Zbirka sadrži više od 340 preparata među kojima su primjerci 218 ptičjih vrsta, od 310 vrsta zabilježenih u Neretvi i po veličini spada među najveće zbirke takve vrste u Europi.

Pod stručnim vodstvom dva ornitologa iz udruge BIOM i gosp. Barišom Ilićem, voditeljem Ornitološke postaje Metković, učenici su teleskopom i dalekozorom promatrali ptice i upoznavali njihova obilježja. Imali su priliku vidjeti galeba, gaka, malog vranca, čaplju, patku, pozvizdača, muljaru te uočiti različitost u boji perje, veličini ptice, obliku kljuna i dr.

Za promatranje ptica pored mnogo slobodnog vremena i dobre volje potrebno je ponijeti sa sobom dalekozor i ključ za određivanje ptica.

Učenici su upoznati i sa pravilima za promatranje ptica:

- budite vrlo tihi i nikada se ptici ne približavajte toliko blizu da biste ju mogli uznemiriti

- pokušajte na ptici primijetiti najvažnije detalje, koje ćete onda usporediti s pripadajućim crtežom u ključu za prepoznavanje ptica

• osluškujte zvukove jer ptice, osim po izgledu, možete prepoznati i po glasanju
  • nikada se ne približavajte gnijezdima niti ne sakupljajte jaja i mlade ptice iz gnijezda jer to može uništiti cijelo leglo
  • ni pod kojim uvjetima ne približavajte se ptici koja je na tlu i koja vam se na prvi pogled čini iznemogla ili napuštena
  • ukoliko ne možete prepoznati pticu, pokušajte ju fotografirati ili skicirati, pa odredite vrstu naknadno

Gosp. Barišić nam je rekao da se brojnost ptica u delti Neretve povećava, što nam je veoma drago. Istakao je da je područje Delte veoma važno kao odmorište i hranilište ptica pri seobama i zimovanju. Ušće je, s plićacima i sprudovima, najvrjednije  za selidbu  i zimovanje pataka i liski, a poplavne livade i šikare za različite vrste ptica pjevica.

Učenici su sa oduševljenjem pratili voditelje i proveli su korisno i lijepo svoje slobodno vrijeme skupa sa učenicima iz svih škola sa područje delte Neretve.

Inače, prvog vikenda u listopadu održava se Europsko promatranje ptica, a svi hrvatski ljubitelji ptica su pozvani da se pridruže promatračima u prepoznavanju ptica i osluškivanju njihova pjeva. Svakim Europskim promatranjem ptica skreće se pozornost na seobene vrste koje su sve ugroženije jer se susreću sa različitim opasnostima koje su karakteristične za različite regije. I u Hrvatskoj se ugrožavaju ptice selice koje su dio svjetske biološke raznolikosti uništavanjem staništa, odmorišta, gnjezdilišta i zimovališta, krivolovom, regulacijom prirodnih tokova rijeka i podizanjem neadekvatnih vjetroelektrana.

Nadamo se da će sve ove aktivnosti pridonijeti  podizanju svijesti o potrebi zaštite ptica i prirode u delti Neretve i šire.

Vesna Pavlović, učiteljica biologije i kemije

Slike možete pogledati u FOTO-GALERIJI.

objavio: Administrator   datum: 16. 10. 2013.