Posjet učenika drugoga razreda

Učenici drugog razreda u pratnji svoje učiteljice 29. rujna 2017. godine posjetili su Prirodoslovni muzej Metković i ornitologa Barišu Ilića.

Na ulazu u muzej dočekala ih je njegova ravnateljica gospođa Ivana Baće koja je učenicima i učiteljici zaželjela toplu dobrodošlicu, a zatim su se zajedno uputili u obilazak stalnog muzejskog postava. Upoznala ih je s jednom od najvećih ornitoloških zbirki u Europi koja sadrži preko 340 preparata. U dioramama su vidjeli primjerke biljaka i životinja raspoređenih po staništima delte Neretve (rijeka, močvara, tršćaci, kamenjar, šumarak, travnjak, točila i špilje). Gospođa Ivana Baće ih je upoznala s njihovim obilježjima, staništem, potrebom očuvanja staništa kako bi se očuvala njihova brojnost u prirodi, zanimljivostima o toj vrsti i putem suvremene tehnologije demonstrirala im je glasanje ptica. Naglasila im je povezanost čovjeka i prirode, važnost očuvanja prirodne ravnoteže, važnost očuvanja čistog i zdravog okoliša kako za životinje tako i za ljude. Učenika su se posebno dojmili preparirani primjerci: dalmatinskog pelikana, sove ušare, bjeloglavog supa, vodomara, čaplje dangube, crne rode, noćnih i dnevnih leptira te zlatovrane. Nakon obilaska stalnog postava uputili su se u radnu prostoriju gdje su učenici rješavali nastavni listić koji je pripremila učiteljica, a kojim se provjeravao stupanj usvojenosti novih spoznaja, njihova zapažanja i dojmovi. Na kraju muzejskih aktivnosti zahvalili su se gospođi Ivani Baće na gostoprimstvu.  Zatim su se u pratnji ornitologa Bariše Ilića uputili u kamp „Brkata sjenica“ gdje je učenicima objasnio kako se ptice love u ornitološke mreže radi proučavanja i upoznao ih s  procesom prstenovanja ptica, zašto se to radi i demonstrirao sam proces na mnogo uhvaćenih ptičjih jedinki (veliki trstenjak, crnokapa grmuša, sjenice). Razgovarao je s učenicima  o tome što se sve može dobiti praćenjem podataka iz samog prstenovanja, na koji način štititi ptice, kako i zašto štititi njihova staništa, zašto moramo biti savjesniji u očuvanju okoliša i svih živih stvorenja, a ne samo ptica. Znatiželjni učenici su pažljivo slušali i s velikim interesom pratili sve ono što im je ornitolog gospodin Bariša pokazivao uključujući vaganje uhvaćenih ptičjih jedinki i mjerenje duljine njihova krila. Dopustio im je da uzmu u ruke i proučavaju prstenove koji se stavljaju pticama, pokazao im je kako se pažljivo uhvaćene ptice odvajaju od mreže i prstenuju. Nakon prstenovanja učenici su dodirivali ptice, pažljivo ih uzimali i puštali na slobodu. Podijelio im je promotivne materijale i plakat o eji livadarki. Učenici su izrazili oduševljenje viđenim i mnogi od njih zaželjeli su  ponovo posjetiti gospodina Barišu. Zahvalili su se gospodinu Bariši na ukazanom gostoprimstvu, ljubaznosti, jako lijepom pristupu, na svim saznanjima koja su stekli te na pozivnici za ponovnim susretom.

učiteljica: Slavica Medak

objavio: Administrator   datum: 3. 10. 2017.